Skip Header

Federal Deposit
Insurance Corporation

Each depositor insured to at least $250,000 per insured bank

Organization Directory and Office Contacts

Headquarters

Regional/Field Offices

Key to Headquarters Buildings and Addresses
Building Address
CH 1310 Courthouse Road, Arlington, VA 22201
F 1776 F Street, NW, Washington, DC 20006
MB 550 17th Street, NW, Washington, DC 20429
N 1750 New York Ave., NW, Washington, DC 20006
VS Virginia Square, L. William Seidman Center - 3501 Fairfax Drive, Arlington, VA 22226
FDIC Call Center

Need help?
The FDIC Call Center will direct your call.

Toll-free numbers:

  • 877-ASKFDIC (877-275-3342)
  • TDD: 800-925-4618

Hours of operation:

  • 8:00 am - 8:00 pm ET
    Monday - Friday
  • 9:00 am - 5:00 pm ET
    Saturday-Sunday (temporary hours)

Headquarters

Division / Office Name Room

Board of Directors

Chairman Martin J. Gruenberg MB-6028
Executive Assistant to the Chairman Lorraine Dennison MB-6028
Deputy to the Chairman and Chief Operating Officer, Chief of Staff Barbara Ryan MB-6028
Deputy to the Chairman Kymberly K. Copa MB-6034
Senior Advisor to the Chairman, International Resolution Policy David S. Hoelscher MB-6046
Senior Advisor to the Chairman Vacant
Special Advisor for Supervisory Matters Jason Cave MB-6044
Chief Risk Officer Stephen A. Quick MB-6036
Acting, Chief Information Officer/Chief Privacy Officer Martin Henning MB-6124
Internal Ombudsman Robert D. Harris MB-7105
Ombudsman Assistant Benita Swann MB-7105
Vice Chairman Thomas M. Hoenig MB-6000
Administrative Assistant to the Vice Chairman Linda Carey MB-6000
Acting Deputy to the Vice Chairman Kathy Kalser MB-6000
Return to top
Director Jeremiah O. Norton MB-6098
Administrative Assistant to the Director Lori Gauvin MB-6098
Acting Deputy to the Director Marianne Hatheway MB-6098
Return to top
Director (Director, Comptroller of the Currency) Thomas J. Curry 10W Constitution Center
Staff Assistant Ann Taylor  
Deputy to the Director William A. Rowe, III MB-6114
Director (Director, Consumer Finance Protection Bureau) Richard Cordray  
Deputy to the Director, CAP Elizabeth Brennan MB-6112
Return to top

Deputy to the Chairman and Chief Operating Officer, Chief of Staff

Deputy to the Chairman and Chief Operating Officer, Chief of Staff Barbara Ryan MB-6028
Return to top

Deputy to the Chairman and Chief Financial Officer

Deputy to the Chairman and Chief Financial Officer Steven O. App MB-6130
Administrative Officer Paula Gueory MB-6130A
Senior Advisor Elaine Stankiewicz MB-6130B
Special Advisor Chris E. Aiello MB-6052
Special Assistant Thomas Bonnette MB-6130C
Special Assistant Brian Aaron VS-D-4076
Return to top

Deputy to the Chairman

Deputy to the Chairman Kymberly K. Copa MB-6034
Admin. Assistant Vacant MB-6050
Return to top

Chief Information Officer/Chief Privacy Officer

Acting, Chief Information Officer and Chief Privacy Officer Martin Henning MB-6124
Acting, Special Assistant Howard Pope MB-6058
Chief Information Security Officer

Chief Information Security Officer

Christopher J. Farrow

VS-A-7052

Program Assistant Tina Spriggs VS-A-7051B
Special Assistant Cyndi Whitaker-Russell VS-A-7048
Security Protection Engineering Section, Chief Roderick Toms VS-A-4028
Security Policy and Compliance Section, Chief Brian H. Seborg VS-A-7016
Return to top

Division of Risk Management Supervision

Director Doreen R. Eberley MB-5028
Special Assistant to the Director Larry Paul MB-5014
Secretary to the Director, Acting

Kiyana Oxendine

MB-5028A
Associate Director, Operations and Special Project Lisa K. Roy MB-5020
Assistant Director, Operations and Special Project Betty Rudolph MB-5050
National Director, MDIs and CDFI Robert Mooney MB-5046
Supervisory Examinations
Senior Deputy Director, Supervisory Examinations James C. Watkins MB-5042
Anti-Money Laundering and Risk Analysis Branch, Associate Director Lisa D. Arquette F-4010
Anti-Money Laundering Section, Chief Debra L. Novak F-4006
Risk Management and Application Section III, Acting Chief George Parkerson F-4004
Risk Management Examinations Branch, Associate Director Christopher J. Newbury F-4076
Risk Management and Applications Section I, Acting Chief Margaret Myers F-4052
Risk Management and Applications Section II, Chief Jesse Garcia F-4068
Risk Analysis Section, Chief Charles W. Collier F-4030
Risk Management and Application Section IV, Acting Chief Chris Drown *F-4080
Large Bank Supervision Branch I, Associate Director Pete D. Hirsch MB-5076
Exam Support Section I, Chief Vacant  
Exam Support Section II, Chief Christine Rivera MB-5086
Exam Support Section III, Chief Ryan Sheller +++
Horizontal Risk Management Section, Chief Steven E. Morrison  
Large Bank Supervision Branch II, Associate Director Patricia Colohan F-4054
Resolution Planning Section, Chief Brandon Loveridge MB-5080
Foreign Banking Oversight Section, Chief Robert Connors VS-A
Large Banking Oversight Section, Chief Vacant  
* Physically located in the Berkeley Building, 200 Center Point Circles, Suite 130, Columbia, SC 29210
Return to top
Policy
Deputy Director George E. French MB-5036
Emerging Issues Section, Chief Scott Greenup **
Risk Management Policy Branch, Associate Director Rae-Anne Miller MB-5092
Accounting and Securities Disclosure Section, Chief Accountant Robert F. Storch MB-5058
Policy and Program Development Section, Chief

Thomas Lyons

MB-5096
Capital Markets Branch, Associate Director Bobby R. Bean N-1018
Capital Policy Section, Chief Ryan Billingsley N-1044
Examination Support Section, Chief Kyle L. Hadley N-1014
Capital Markets Strategies, Chief Karl R. Reitz N-1066
** Physically located in Kansas City Regional Office 1100 Walnut Street, Suite 2100, Kansas City, MO 64106
Strategic Planning and Resource Management
Deputy Director Melinda West MB-5022
Internal Control and Review Section, Chief

Ben Vaughn

CH-10062
Strategic Planning, Budget and Reporting Branch, Associate Director Philip D. Mento MB-5132
Business Analysis and Decision Support Section, Chief Toni Wong MB-5010
Administrative Management Section, Chief

Janice Butler

MB-5128
Financial Management and Reporting Section, Chief

Richard W. Thompson

MB-5004
Technology Supervision Branch, Associate Director William H. Henley, Jr. CH-11032
Information Technology Section, Chief Laura Z. Lapin CH-11262
Applied Technology Section, Chief Terri Templemon CH-11028
Cyber Fraud and Financial Crimes Section, Chief Michael D. Benardo CH-11034
Complex Financial Institutions
Deputy Director Robert L. Burns F-3066
CFI Oversight Branch I, Associate Director

David Swett

F-3034
Institution Monitoring Section III, Chief

Alfred Seivold

***
Institution Monitoring Section IV, Chief Kent Bergey *
CFI Oversight Branch II, Acting Associate Director

Brent Hoyer

F-3052
Institution Monitoring Section I, Chief Andrew Small *
Institution Monitoring Section II, Chief Gregory Gaare *
Institution Monitoring Section V, Chief Catherine Needham *
Risk Analytics Branch, Associate Director Steven Burton F-3054
Financial Products & Practices Section Chief Jonathan Houttekier F-3040
Risk Surveillance Section, Chief

Andrew Felton

F-3062
Examination Support Section, Chief

Phoomwong Charurat

 
* 350 Fifth Avenue, Suite 1200, NY, NY 10118
*** 25 Jessie Street, San Francisco, CA 94105
**** 1100 Walnut Street, Suite 2100, Kansas City, MO 64106
++ 1000 Dester Avenue, North Suite 500, Seattle, WA 98109
+++ 1601 NW Expressway, Suite 901, Oklahoma City, OK 73118
++++ 200 Center Point Circle, Suite 130, Columbia, SC 29210

Division of Resolutions and Receiverships

Director Bret D. Edwards F-8076
Secretary Linda S. Carey F-8071A
Internal Review Section, Manager Steven K. Trout CH-9240
Planning and Resource Management, Assistant Director James W. Seegers CH-9232
Government Public Relations, Manager Joshua Smith CH-9234
Resource Management & Budget, Manager Sharon Robbins CH-9230
Franchise and Asset Marketing Branch
Deputy Director Pamela Farwig F-7076
Resolution Strategy, Associate Director Sharon Yore F-7058
Strategic Programs Manager Philip Mangano F-7052
Monitoring & Risk Analysis, Manager Carlos M. Fiol F-7063
Franchise Marketing Monitoring & Risk Analysis, Manager Carol Marks F-7070
Capital Market Sales & Support, Assistant Director George Alexander F-7008
Asset Management, Associate Director Patrick Mitchell F-8014
Risk Sharing Policy, Manager Robert Stoner NYA-5042
Asset Management, Manager Laura Lamar NYA-5022
Risk Sharing Analysis, Manager Bernard Bak F-8056
Risk Share Field Operations, Manager David Davis F-8010
Loss Mitigation, Manager Derek Johnson New York
Receivership Operations Branch
Deputy Director Randy Taylor VS-B5054
Project Manager James Marino VS-B5058
Claims and Programs Administration, Assistant Director Belinda Davis VS-B5020
Program Administration, Manager David Hall VS-B5060
Business Program Management, Assistant Director Greg Talley VS-B5072
Business Program Management, Manager Leslie Bowie VS-B5074
Information Technology, Manager Edward Collins VS-B5100
Complex Financial Institutions Branch
Deputy Director Marc Steckel NYA-5016
Assistant Director - CFI Resolutions Planning David Kiddney NYA-5014
Assistant Director - Operational Readiness and Assurance Teresa Franks NYA-5018

Division of Insurance and Research

Director Diane Ellis MB-4026
Secretary Vacant MB-4027
Secretary Lisa Peterson

MB-4031

Secretary Iris Savoy

MB-4029

Data and Resource Management
Data and Resource Management, Deputy Director Andrea Woolford Eley MB-4010
Planning and Resource Management Branch, Assistant Director Vacant
Administrative Program Management Section, Chief Krista Hughes MB-4012
Strategic Planning & Internal Controls Section, Chief Arlinda Sothoron MB-4032
Publications & IT Operations Section, Chief Peggi Gill MB-4016

Large Data Management Section, Chief

Jacques Vilar CH-9030
Statistics Branch,  Associate Director (Acting) Alan Deaton CH-9058
Secretary Toni Holloman-Spinner CH-9060
Data Applications Section, Chief Data Jennifer Martinez CH-9062
Management Section,  Chief Data Pat Relich CH-9032
Strategy Section, Chief (Acting) Chad Boggan CH-9052

Data Collection and Analysis Section, Chief (Call Reports)

Edward Christovich CH-9034
Research and International Affairs

Research & International Affairs, Deputy Director

Fred Carns NYA-8016

Center for Financial Research Branch, Associate Director (Acting)

Vacant

NYA-8060

Banking Research Section, Chief(Acting)

Rosalind Bennett NYA-8044

Special  Studies Section, Chief

Jack Reidhill NYA-8060

Quantitative Risk Analysis Section I, Chief

Vacant

 

Quantitative Risk  Analysis Section II, Chief

Vacant  

Office of International Affairs, Deputy Director

John Di Clemente NYA-8006

Office of International Affairs, Protocol Officer

Susan Randall NYA-8014
Risk Analysis and Pricing
Risk Analysis and Pricing, Deputy Director (Acting) John Conneely MB-4036
Financial Risk Management Branch, Associate Director Matthew Green

MB-4130

Large Bank Pricing Section, Chief Scott Ciardi

MB-4090

Fund Analysis and Pricing Section, Chief

James Caton

MB-4008
Banking & Regulatory Policy Section, Chief Munsell St. Clair MB-4018

Regional Operations, Associate Director

Richard Brown

NYA-8070

Region I, Assistant Director

Vacant

 
Region II, Assistant Director John Anderlik *

Risk Analysis Branch, Associate Director

Philip Shively

NYA-8056

Secretary Carol Terry-Obikwelu NYA-8049B

Economic Analysis Section, Chief

Vacant

 
Financial Analysis Section, Chief Vacant  
* Physically located in the Kansas City Regional Office, 1100 Walnut Street, Suite 2100, Kansas City, MO 64106

Legal Division

General Counsel Richard J. Osterman, Jr. (Acting) MB-2036
Secretary Willie B. Donaldson MB-2039a
Special Assistant Carol L. Middlebrook MB-2050
Complex Financial Institutions Section David N. Wall F-1058
Secretary Michelle Adams F-1063a
Resolution & International Unit Pauline Calande F-1084
Monitoring Unit F. Angus Tarpley, III F-1070
Corporate, Consumer, Insurance & Legislation Branch
Deputy General Counsel Roberta K. McInerney MB-2048
Secretary Valerie Cameron MB-2045a
Assessments and Legislation Section, Senior Counsel Ruth Amberg (Acting) MB-2030
Assessments and Legislation Unit, Supervisory Counsel Sheikha Kapoor MB-2116
Secretary Kathy Cox MB-2015b
Consumer Section, Assistant General Counsel James L. Anderson MB-2102
Secretary Stephanie Downing MB-2103a
Consumer/Compliance Unit, Senior Counsel Michael W. Briggs (Acting) MB-2034
Consumer/Enforcement Unit, Senior Counsel Marguerite Sagatelian F-2012
Consumer/Compliance Group, Supervisory Counsel Richard Foley (Acting) MB-2124
Secretary Rose Cummings MB-2103a
Corporate and Legal Operations Section, Assistant General Counsel Henry R. F. Griffin VS-D-8074
Secretary, Detail Dora Lindsay VS-D-8073a
Office of Financial Institution Adjudication, Administrative Law Judge C. Richard Miserendino VS-D8116
Opinions Unit, Senior Counsel Michelle Borzillo VS-D-8040
FOIA and Privacy Act Group, Supervisory Counsel Hugo Zia VS-D8122
Legal Information Technology Unit, Senior Counsel Thomas J. Feeney VS-D-6126
Litigation Support Group, Supervisory Counsel Regina Sandler VS-E-6110
Operations Group, Supervisor Stephanie D. Jones VS-E-6096
Systems Group, Supervisor Luis H. Echeverria VS-E-6122
Contracts and Risk Management Unit, Senior Counsel Stephen M. Hanas VS-E-6094
Secretary Eyvonne Bryant VS-E-6093a
Contracts and Leasing Group, Supervisory Counsel Robin Redfield (Acting) VS-E-6072
Secretary Debra Coney VS-E6043a
Risk Management Group, Supervisory Counsel Andre Douek VS-D-6090
Secretary Vacant VS-D6089a
Outside Counsel Management Group, Supervisory Counsel Carl A. Polvinale VS-E6044
Secretary Bettina McClendon VS-E6043b
Research and Records Group, Supervisory Legal Research Specialist Terry J. Hopkins VS-E-6052
Executive Secretary Section, Associate General Counsel/Executive Secretary Robert E. Feldman NY-5070
Secretary Barbara Williams NY-5071b
Ethics Unit, Ethics Program Manager Robert J. Fagan VS-D8034
Operations Unit, Supervisory Counsel Valerie J. Best NY-5056
Labor and, Employment and Administration Section, Assistant General Counsel Christine Svevar (Acting) VS-D-6134
Secretary Barbara Green VS-D-6141a
Employment Unit II, Senior Counsel William S. Jones VS-E-6022
Labor Unit, Senior Counsel Saul Y. Schwartz VS-D-6126
Labor and Employment Field Unit, Supervisory Counsel (HQS) Judith Thomsen (Acting) VS-D-6132
Secretary Wilma Ferry VS-D6089d
Administration Unit, Manager Susan Marone VS-D-6088
Management Group, Supervisory Administrative Specialist Catherine M. Spencer VS-D6050
Litigation and Resolutions Branch
Deputy General Counsel Floyd I. Robinson (Acting) VS-D-7048
Secretary Debra Hendricks VS-D7145a
Receivership Section, Assistant General Counsel R. Penfield Starke VS-E-7018
Secretary Renee Matthews VS-E-7121b
Professional Liability and Financial Crimes Section, Assistant General Counsel Melanie D. Coates (Acting) VS-B-7036
Secretary Terri Cotten VS-B7035b
Professional Liability and Financial Crimes Section, Senior Counsel Roberta Koss (Acting) VS-B7044
Professional Liability Group I, Supervisory Counsel Emily E. Sommers VS-B-7086
Professional Liability Group II, Supervisory Counsel Michael Pollack VS-B-7080
Professional Liability Group III, Supervisory Counsel Douglas Lang (Acting) VS-B-7067
Professional Liability Group IV HQ Term, Supervisory Counsel Leonard DePasquale VS-B-7058
Professional Liability Group V, Supervisory Counsel Dominic Arni VS-B-7064
Financial Crimes Group, Supervisory Counsel Jock Banks VS-E-7110
Secretary Gloria Massey VS-E7111a
Receivership Policy Unit, Senior Counsel Thomas Bolt VS-E-7024
Receivership Policy Group, Supervisory Counsel Elizabeth Falloon VS-E-7136
Special Issues Unit, Senior Counsel David M. Gearin VS-E-7056
Secretary Yolanda King-Brown VS-E7095b
Special Issues Group, Supervisory Counsel Kathleen Russo VS-E-7098
General Litigation Section, Assistant General Counsel Colleen J. Boles VS-D-7016
Secretary Millicent Kaplan VS-D7015a
Appellate Litigation Unit, Senior Counsel Kathryn R. Norcross VS-D-7002
Commercial Litigation Unit I, Senior Counsel B. Amon James VS-D-7090
Secretary Allan Yarbrough VS-D7077c
Commercial Litigation Unit II, Senior Counsel Ashley Doherty VS-D7056
Corporate Litigation Unit, Senior Counsel Barbara Sarshik VS-D-7020
Supervision Branch
Deputy General Counsel * John V. Thomas MB-2046
Secretary Willa Allen MB-2041a
Enforcement Section, Assistant General Counsel A. T. Dill MB-2042
Secretary Deborah Peterson MB-2003a
Enforcement Unit I, Supervisory Counsel (Acting) Sam Ozeck (Acting) MB-2086
Enforcement Unit II, Supervisory Counsel Andrea Winkler MB-2108
Bank Activities Section, Senior Counsel Robert Fick MB-3128
Bank Activities Unit, Supervisory Counsel Michael Phillips (Acting) MB-2138
Open Bank Regional/Affairs Section, Assistant General Counsel Marilyn Anderson MB-2000

Division of Depositor and Consumer Protection

Director Mark Pearce F-6074
Special Assistant (Acting) David Lafleur F-6078
Administrative Management and Operations
Acting Associate Director G. Chris Finnegan F-2056
Chief, Information Security and Technology Systems Roger Congress CH-10232
Chief, Administrative Management Services Kathleen Duffy F-2052
Chief, Internal Control & Review Lorraine Rushing CH-10248
Compliance & CRA Examinations and Enforcement
Senior Deputy Director Sylvia Plunkett F-6012
Special Assistant (Acting) Lena Patmon F-6010
Atlanta Office, Regional Director Tom Dujenski Atlanta
Atlanta Office, Regional Deputy Director Michael Dean Atlanta
Dallas/Memphis Office, Regional Director Kristie Elmquist Dallas
Dallas/Memphis Office, Deputy Regional Director Julie Banfield Dallas
Chicago Office, Regional Director M. Anthony Lowe Chicago
Chicago Office, Deputy Regional Director L. Ray Jackson Chicago
Kansas City Office, Regional Director Jim LaPierre Kansas City
Kansas City Office, Deputy Regional Director Todd Hendrickson Kansas City
New York Office, Regional Director John Vogel New York
Boston Area Office, Area Director Daniel Frye New York
New York/Boston Office, Deputy Regional Director Scott Strockoz New York
San Francisco Office, Regional Director Stan Ivie San Francisco
San Francisco Office, Deputy Regional Director Frank Hartigan San Francisco
Compliance & CRA Examinations Branch, Associate Director Dianne Dixon F-2056
Fair Lending & CRA Examinations, Chief Tara Oxley F-2086
Consumer Compliance & UDAP Examinations, Chief Patricia Cashman F-2084
Consumer Protection and Community Affairs
Deputy Director Elizabeth Ortiz CH-11060
Special Assistant (Acting) Sherrie Rhrine CH-11056
Community Affairs Branch, Associate Director Vacant  
Outreach & Program Development Section, Chief Luke Reynolds CH-11066
Community Affairs Section, Chief Janet Gordon CH-11228
Consumer Protection Branch, Associate Director (Acting) Susan Boenau CH-11062
Consumer Affairs Section, Chief Vacant  
Deposit Insurance Section, Chief Martin Becker CH-11224
Consumer Response Center Section, Chief Joni Creamean Kansas City
Policy & Research
Deputy Director Jonathan Miller F-6006
Special Assistant (Acting) Elizabeth Khalil F-6016
Supervisory Policy Branch, Associate Director Luke Brown F-6028
Supervisory Policy Section 1, Chief Surya Sen F-6000
Supervisory Policy Section 2, Chief Paul Robin F-3024
Consumer Research and Examination Analytics Branch, Associate Director Keith Ernst F-6054
Consumer Research and Examination Analytics Section 1, Chief Karyen Chu F-6034
Consumer Research and Examination Analytics Section 2, Chief Lariece Brown F-6040

Division of Finance

Director Craig Jarvill VS-D-4088
Special Assistant Arthur Murphy VS-D-4126
Administrative Staff, Manager John Zacepilo VS-D-4090
Financial Operations
Deputy Director Thompson Sawyer VS-D-4128
Special Assistant A. Renee Clyburn VS-D-4132
Treasury Management Branch Dennis Warnke VS-E-5038
Funding and Investments Unit, Team Leader David R. Wiley VS-E-5064
Treasury Operations Section, Manager Thomas Greene VS-E-5040
Receipts, Disbursements, and Travel Operations Branch, Manager Vacant  
Disbursement Operations Section, Manager Craig Sweeney VS-D-4020
Receipts, Receivables, & Vendor Maintenance Section, Manager DaMita R. Hameen VS-D-4036
Travel Services Section, Manager Stephen O'Neill VS-D-4028
Assessments
Deputy Director Donna Saulnier VS-E-5080
Assessment Operations Section, Manager Vacant  
Assessment Policy Section, Manager Jeffrey Owens VS-E-5094
Assessment Compliance Section, Manager Bruce Halper VS-E-5098
Controller
Deputy Director Karen J. Hughes VS-D-5118
Special Assistant Barbara Glasby VS-D-5126
Accounting Operations Branch Samuel E. Forkkio VS-D-5082
General Ledger Operations & Control Section, Manager Alvin L. Shelton VS-D-5088
Resolution Valuation & Analysis Section, Manager Robert Ferrer VS-D-5002
Receivership Support Section, Manager Cynthia Vandament VS-D5016
Accounting Services Branch, Manager James E. Anderson VS-D-5022
Financial Reporting and Analysis Section, Manager Paul A. Covas VS-D-5038
NFE Servicing and Control Section, Manager Laurel H. Parham VS-D-5036
Accounting and Tax Policy Staff, Manager Vanessa L. Hester VS-D-5080
Corporate Planning & Performance Management
Deputy Director

Thomas E. Peddicord III VS-E-5018
Program Assistant Paula A. Schulz VS-E-5013A
Assistant Director Robert C. Nolan VS-E-5016
Program Analysis and Reporting Section, Manager Peter C. Hull VS-E-5004
Information Management Section, Manager Sherri Roberson VS-E-5114
Management Reporting and Analysis Section, Manager Kenneth E. Bobik VS-E-5020
Corporate Management Control
Deputy Director James H. Angel, Jr. VS-D-6142
Assistant Director Corinne Watts VS-D-6020
Corporate Management Control, Manager Elroy S. Holden VS-D-6138
Process Improvement, Manager Susan E. Koepp VS-D-6014

Division of Administration

Director Arleas Upton Kea VS-E-4094
Special Assistant to the Director Jerie Kitchens VS-E-4056
Administrative Assistant Penny Bouknight VS-E-4055D
Strategic, Resource and Regional Coordination
Deputy Director Paul K. Sherman VS-E-4054
Acquisition Services Branch
Deputy Director Thomas D. Harris VS-E-4020
Special Assistant to the Deputy Director Jill A. Ballina VS-E-4030
Business Advisory 1 Corporate Contracting Section, Assistant Director Trisha M. Bursey VS-E-4100
Administrative & Resolution Section I, Assistant Director Jennifer Schoen VS-E-4012
Administrative & Resolution Section II, Assistant Director Sandra Rowe 06100
Policy and Systems Operations Section, Assistant Director Julie Rothermel VS-E-4018
Corporate Services Branch
Acting Deputy Director Ronald Bell VS-E-3102
Special Assistant to the Deputy Director Erin Mettee VS-E-3074
Support Services Section, Assistant Director Rochelle K. Myles Galloway VS-E-3044
Graphic Design and Printing Unit, Chief Patricia D. Hughes VS-B-6022
Records and Information Management Unit, Supervisory Management Analyst Vacant  
Copy Center Group, Chief Lillie Howard VS-P1-042
Mail and Supply Unit, Chief Eric R. Aiken VS-P1-1096
Library & Public Information Section, Assistant Director R. Teresa Neville MB-4068
Reference & Electronic Info. Unit, Chief Leonard I. Samowitz MB-4066
Public Information Unit, Chief Art McQuade VS-E-1014
Space Mgmt. & Special Services Section, Assistant Director Rex C. Anderson VS-E-3080
Space Planning Unit, Chief Gwenn E. Marley VS-E-3082
Special Services Unit, Chief Christine Davis VS-E-3084
Facilities Operations Section, Assistant Director Brian Yellin VS-E-3112
VASQ Operations Unit, Chief Fran Pinto VS-A-1002
DC Operations Timothy Eller MB-7116
Security & Emergency Preparedness Section, Assistant Director Ronald Bell VS-E-3102
Transportation Unit, Chief Dwight Wilson VS-D-1038
Human Resources Branch
Deputy Director Julia N. Goodall VS-D-3042
Associate Director Ira Kitmacher VS-D-3028
Senior Advisor (Human Resources) Edward Chmielowski VS-D-3036
Senior Advisor (Human Resources)

Pamela Mergen

Dallas
Benefits Center, Assistant Director Kathleen Tesi VS-A-1050
Benefits Program Administration, Supervisory Benefits Specialist Carol Martin VS-B-6052
Benefits Operations, Supervisory Benefits Specialist Ashley Elder VS-A-1050
HR Service Center, Acting Assistant Director Ira Kitmacher VS-D-3028
Staffing & Classification Program Administration, Supervisory HR Specialist Donna Burgess VS-D-3138
Headquarters HR Operations, Human Resources Officer Monica Cain VS-D-3002
HR Information Management & Payroll, Supervisory HR Specialist (Info. Systems) Renaldo Johnson VS-D-3020
Acting Chief, Labor & Employee Relations Kim Polley VS-D-2004
Chief, Strategic HR, Performance Management and Compensation Nancy Green VS-E-3026
Management Services Branch
Assistant Director Daniel H. Bendler VS-E-4040
Management & Administrative Support Section, Chief Vacant  
Information Support Section, Chief Jingxiao Feng VS-E-4042
Return to top

Division of Information Technology

Director Russell G. Pittman VS-A-7074
Special Assistant Edward Arnold VS-A-7078
Secretary to the Director Deborah Vasatka VS-A7076A
Return to top
Business Administration Branch
Deputy Director Steven P. Anderson VS-A-7066
Special Assistant Jacquelyn Wharton VS-A-7070
Student Intern Disheka Butler VS-A-7073A
Program Management Office, Chief Kaj Vetter VS-A-6062
Management Services Section, Chief Charlotte A. Flynn VS-A-7056
Audit and Internal Control Section, Chief Rack D. Campbell VS-A-6066
Sourcing and Financial Services Section, Chief Gary B. Sarsfield VS-A-6048
Infrastructure Management Section, Chief Marc Felton VS-A-6130
Return to top
Delivery Management Branch
Deputy Director Noreen Padilla CH-08232
Special Assistant Jonas Robinson CH-08058
Program Assistant Diane Williams CH-08065A
Business Analysis Section, Assistant Director Elizabeth Ousley CH-08232
Project Management Section A, Assistant Director Ronald Pferchy CH-08262
Project Management Section B, Assistant Director Gregg Aldana CH-08032
Project Management Section C, Assistant Director Mark Watson CH-07062
Software Engineering Support and Web Technologies Section, Chief Michael W. Davis CH-08066
Software Quality, Configuration and Release Management Section, Chief Kevin McGuire CH-08044
Insurance & Supervision Application, Chief Christopher Ashe CH-08228
Receivership & Operations Applications Section Richard F. Kreiner CH-08270
Strategic Resources Management Applications Section Chief John G. Johnson CH-08248
Enterprise Document Management Service Center Chief Cristal Perpignan CH-07232
Return to top
Enterprise Technology Branch
Acting, Deputy Director David Lanphear VS-A-6020
Special Assistant Roanne Shaddox VS-A-7088
Program Assistant Roxanne L. Girard VS-A-7092A
Enterprise Architecture Program Section, Assistant Director Kenneth Weaver VS-A-6098
Enterprise Information Management Section, Chief Fits Goitom CH-10032
Enterprise Strategies and Measurements Section, Chief Linda Abood VS-A-6124
Business Intelligence Service Center, Chief David Lanphear VS-A-6020
Return to top
Infrastructure Services Branch
Acting, Deputy Director John S. Kidd VS-A-7090
Special Assistant William Harral VS-A-7002
Program Assistant Genevieve Weyandt VS-A-7006A
Operations Section, Assistant Director Ralph W. Hofmann VS-A-4088
Engineering Section, Assistant Director Sanjeev Purohit VS-A-4088
Development and Engineering Support Section, Chief James Mulroe VS-A-4002
Client Services Section, Assistant Director Karen Keats VS-B-6096
Return to top

Office of Inspector General

Acting Inspector General Fred W. Gibson VS-E-9060
Principal Deputy Inspector General Vacant
Administrative Support Specialist Jo Anne King VS-E-9068
Return to top
Office of Counsel
Counsel to the Inspector General John A. Davidovich VS-E-9042
Office Support Specialist Terrie Supples VS-E-E9047a
Return to top
Office of Management
Assistant Inspector General for Management Debra L. Schweikert VS-E-9032
Deputy Assistant Inspector General Trina F. Petty VS-E-9106
Return to top
Office of Audits & Evaluations
Deputy Inspector General Stephen M. Beard VS-E-8074
Office Support Specialist Janice A. Baltimore VS-E-8063
Assistant Inspector General for Audits Mark F. Mulholland VS-E-8040
Audit Manager Lisa Conner ENG-37050
Audit Manager Michael Lombardi VS-E-8104
Audit Manager Margaret Wolf VS-E-8086
Assistant Inspector General for Evaluations Marshall Gentry VS-D-9118
Evaluations Manager Jill Lennox VS-D-9116
Evaluations Manager Ann Lewis VS-D-9122
Evaluations Manager Michael Stevens VS-D-9014
Return to top
Office of Investigations
Assistant Inspector General for Investigations Matthew T. Alessandrino VS-D-9080
Deputy Assistant Inspector General for Investigations Vacant  
Criminal Research Specialist Kea Parker VS-D-9081
Electronic Crimes/Special Agent-In-Charge James H. Chappell VS-D-9040
Chicago Region/Special Agent-In-Charge John E. Lucas N1715
Kansas City Region/Special Agent-In-Charge David Anderson 1912
New York Region/Special Agent-In-Charge Arthur Derek Evans 12010
Atlanta Region/Special Agent-In-Charge Jason T. Moran 706
Dallas Region/Special Agent-In-Charge Laurie L. Younger ENG-37004
San Francisco Region/Special Agent-In-Charge Wade V. Walters 922
Return to top

Corporate University

Acting Chief Learning Officer & Director Suzannah Susser VS-A-3026
Acting Special Assistant Regina Hayes VS-A-3092
Administrative Assistant Elena R. Taylor VS-A-3093
College of Corporate Business
Deputy Director, College of Corporate Business Suzannah Susser VS-A-3026
Chief, School of Supervision and Consumer Protection Peter Neville VS-A-3012
Chief, School of Insurance and Resolutions & Receiverships Lavore Richmond VS-A-3024
College of Leadership & Corporate Operations
Deputy Director, College of Leadership & Corporate Operations Dawne Singer VS-A-3096
Chief, School of Leadership Development Terry Zack VS-B-6060
Associate Dean, School of Leadership Development J. Basil Read VS-B-6072
Chief, School of Corporate Operations Hudson Jackson VS-A-3044
Strategic Planning & Corporate Programs
Deputy Director, Strategic Planning & Corporate Programs Victor J. Valdez VS-A-3030
Educational Support Services
Assistant Director Gloria Paris VS-A-3070
Corporate Employee Program (CEP)
Director, Corporate Employee Program (CEP) Wayne M. Evans VS-A-3062
Chief, CEP Performance Management Lee Roy Candelaria VS-A-3058
Chief, CEP Administration Jennifer Fish VS-B-3011
Dallas Learning Center
Associate Chief Learning Officer, Dallas Learning Center Steve Cooper ENG-20072
Return to top

Office of Complex Financial Institutions

Director Arthur J. Murton F-3080
Senior Deputy Director Maureen E. Sweeney F-3082
Special Advisor to the Director Amie Dorman F-3070
Analysis, Administration & Outreach Section (AAOS)
Assistant Director Vacant  
Systemic Resolution & Planning Implementation Group
Deputy Director Herbert Held F-5014
Resolution Planning, Policy Review & Enforcement Branch
Associate Director Joseph Fellerman F-5004
Policy Section
Assistant Director Rose Kushmeider F-5072
Resolution Strategy & Implementation Branch
Associate Director Vacant  
International Coordination Group
Deputy Director Vacant  
Cross Border Coordination Branch
Associate Director Vacant  

Office of Minority and Women Inclusion

Acting Director Melodee Brooks VS-E-2104
Senior Deputy Director Melodee Brooks VS-E-2098
Special Assistant to the Director Tracie D. Lee VS-E-2010
Secretary Marva Vincent VS-E-2011C
Deputy Director Leslie R. Crawford VS-E-2096
Return to top
Special Programs Branch
Special Programs Branch, Chief Greg Cofer VS-E-2060
Diversity and Affirmative Employment Section, Chief Anthony Pagano VS-E-2094
Return to top
Complaints Processing Branch
Complaints Processing Branch, Chief Michael Moran VS-E-2068
Minority and Woman Business & Diversity Inclusion Branch
Chief Victor Christiansen VS-D-4122
Return to top

Office of Communications

Deputy to the Chairman for Communications Andrew S. Gray MB-7090
Secretary Kathleen S. Riley MB-7101
Editorial Section, Assistant Director Elizabeth A. Ford MB-7098
Media Section, Assistant Director David Barr MB-7084
Congressional Administrator Towanna Chapman MB-6080
Return to top

Office of Legislative Affairs

Director Eric Spitler MB-6076
Deputy Director Vacant  
Congressional Correspondence Unit, Congressional Information Specialist Lali Crampton MB-6119
Legislative Attorney/Advisor Kathleen Brueger MB-6070
Legislative Attorney/Advisor Ike Jones MB-6082
Legislative Attorney/Advisor M. Andy Jiminez MB-6074
Legislative Advisor Mike DeLoose MB-6072
Legislative Advisor Peggy Kuhn MB-6074
Administrative Officer Towanna Chapman MB-6080
Legislative Information Assistant Fay Napper MB-6073
Congressional Information Specialist Lei Unciano MB-6129
Information Assistant Temisha McDonald MB-6073
Return to top

Office of the Ombudsman

Ombudsman Cottrell L. Webster VS-E-2022
Secretary Denise Manago VS-E-2023A
Administrative Officer Donna Andrews VS-E-2046
Operations and Policy Branch, Associate Ombudsman Gordon Talbot VS-E-2050
Outreach Services Branch, Associate Ombudsman Rickey L. McCullough VS-E-2048
Return to top

Office of Corporate Risk Management

Chief Risk Officer Stephen A. Quick MB-6036
Deputy Director Andrew Stirling  
Administrative Assistant Vacant  
Return to top

Regional/Field Offices

Atlanta Regional Offices

10 Tenth Street, NE, Suite 800, Atlanta, GA 30309-3906
Toll-free: (800) 765-3342
Local: (678) 916-2200
Area of responsibility: Alabama, Florida, Georgia, North Carolina, South Carolina, Virginia, West Virginia

Division of Risk Management Supervision

(Atlanta)
Regional Director
Thomas J. Dujenski (678) 916-2189
Deputy Regional Director
John P. Henrie (678) 916-2220

Field Offices

(Atlanta)
Albany
Albany, GA
(229) 446-8616
Atlanta
Atlanta, GA
(678) 916-2200
Charlotte
Charlotte, NC
(704) 333-3132
Columbia
Columbia, SC
(803) 731-9213 / 0619
Gainesville
Gainesville, FL
(352) 331-6088
Montgomery
Montgomery, AL
(334) 277-5560
Pensacola
Pensacola, FL
(850) 476-2012
Raleigh
Raleigh, NC
(919) 787-8727
Richmond
Richmond, VA
(804) 672-1414
Scott Depot
Scott Depot, WV
(304) 757-6625
Shelby
Birmingham, AL
(205) 733-9860
South Florida
Sunrise, FL
(954) 858-1499
Tampa
Wesley Chapel, FL
813-973-7046
Savannah
Pooler, GA
(912) 330-0591
Return to top

Legal Division

(Atlanta)
Regional Counsel
Andrea Fulton Toliver (678) 916-2268, Suite 979
Deputy Regional Counsel
Lynn R. Dadisman (678) 916-2258, Suite 979
Counsel
(Labor & Employment Field Unit)

David A. Stockwell (678) 916-2276, Suite 860
 

Division of Administration

(Atlanta)
Regional Manager
Dan Nowell (678) 916-2315
Assistant Regional Manager/
Chief, Corporate Services Branch

Kathryn Mattus (678) 916-2312
Human Resources Officer,
Human Resources Branch

Michael Blaylock (678) 916-2235
 

Division of Information Technology

(Atlanta)
Atlanta Client Services Section, Chief
David L. Alley (678) 916-2280
 

Division of Resolutions and Receiverships

(Atlanta)
Resolutions & Closings Manager
C. Pebble Connelly (678) 916-2246

Division of Insurance and Research

(Atlanta)
Regional Manager
Marlon G. Cook (678) 916-2171

Office of Inspector General

(Atlanta)
Special Agent-In-Charge (Investigations)
Southeast Region
C. Ed Slagle (678) 916-2358

Office of the Ombudsman

(Atlanta)
Regional Ombudsman
Vacant
 
Return to top

Boston Area Office

15 Braintree Hill Office Park, Suite 200, Braintree, MA 02184-8701
Toll-free: (866) 728-9953
Local: (781) 794-5500
Area of responsibility: Connecticut, Maine, Massachusetts, New Hampshire, Rhode Island, Vermont

Division of Risk Management Supervision

(Boston)
Regional Director
John Vogel
917-320-2570*
Area Director
Daniel E. Frye
781-794-5678

Field Offices

(Boston)
Boston - North
Lexington, MA
(781) 274-8127
Boston - South
Foxboro, MA
(508) 698-0361
Concord
Concord, NH
(603) 224-3162
Hartford
Rocky Hill, CT
(860) 563-4119
Springfield
Springfield, MA
(413) 731-6457
 
* Physically located in the New York Regional Office, 350 Fifth Avenue New York, NY 10118-0110

Legal Division

(Boston)
Regional Counsel
David A. Schecker (781) 794-5615, Suite 337
Deputy Regional Counsel
Gary T. Primavera (781) 794-5616, Suite 339
Counsel
(Labor & Employment Field Unit)

Judith H. Thomsen (781) 794-5782, Suite 323
 

Division of Administration

(Boston)
Regional Manager
Avelino Rodriguez (917) 320-2700
Chief, Corporate Services Branch
Royce Hornsby (781) 794-5760
Human Resources Officer,
Human Resources Branch

Allen M. Friedland (917) 320-2713 *
 
* Physically located in the New York Regional Office, 350 Fifth Avenue, New York, NY 10118-0110

Division of Insurance and Research

(Boston)
Regional Manager
 
Return to top

Chicago Regional Office

300 South Riverside Plaza
Suite 1700
Chicago, IL 60606
Toll-free: (800) 944-5343
Local: (312) 382-6000
Area of responsibility: Illinois, Indiana, Kentucky, Michigan, Ohio, Wisconsin

Division of Risk Management Supervision

(Chicago)
Regional Director
National Coordinator for the FDIC's Minority
Depository Institutions (MDI) Program
M. Anthony Lowe (312) 382-7552
Deputy Regional Director
(Risk Management)

Lynn B. Dallin (312) 382-7506

Field Offices

(Chicago)
Appleton
Appleton, WI
(920) 733-1009
Champaign
Champaign, IL
(217) 352-2228
Chicago
Downers Grove, IL
(630) 241-0359
Columbus
Columbus, Ohio
(614) 985-1970
Detroit
Livonia, MI
(734) 462-2484
Eau Claire
Eau Claire, WI
(715) 834-3821
Elizabethtown
Elizabethtown, KY
(270) 765-5189
Grand Rapids
Grand Rapids, MI
(616) 942-8391
Hopkinsville
Hopkinsville, KY
(270) 886-5258
Indianapolis
Indianapolis, IN
(317) 576-5785
Lexington
Lexington, KY
(859) 264-1969 X4501
Madison
Middleton, WI
(608) 833-0737
Milwaukee
Brookfield, WI
(262) 879-0831
Mount Vernon
Mount Vernon, IL
(618) 244-5660
Princeton
Princeton, IL
(815) 875-2319
Springfield
Springfield, IL
(217) 793-1280
Cincinnati
Cincinnati, OH
(513) 745-0791
 
Return to top

Legal Division

(Chicago)
Regional Counsel
Timothy E. Divis (312) 382-6515, Suite N1710
Deputy Regional Counsel
Louis J. DiPietro (312) 382-6555, Suite N1709
Counsel
(Labor & Employment Field Unit)

John H. Schwab (312) 382-6503, Suite C1700
 

Division of Administration

(Chicago)
Regional Manager
Diane Fier (312) 382-6271
Chief, Corporate Services Branch
Paul Vangelisti (847) 273-0878
Human Resources Officer,
Human Resources Branch

Tamara Adams (312) 382-6808
 

Division of Information Technology

(Chicago)
Chicago Client Services Section, Chief
Kenneth Briscoe (847) 273-0850
 

Division of Resolutions and Receiverships

(Chicago)
Resolutions & Closings Manager
Greg Watson (312) 382-7594
 

Division of Insurance and Research

(Chicago)
Regional Manager
Eric Robbins 312 382-7545
 

Office of Inspector General

(Chicago)
Special Agent-In-Charge (Investigations)
Chicago Region

Vacant
 

Office of the Ombudsman

(Chicago)
Regional Ombudsman
Vacant
 
Return to top

Dallas Regional Office

1601 Bryan Street, Dallas, TX 75201
Toll-free: (800) 568-9161
Local: (214) 754-0098
Area of responsibility: Colorado, New Mexico, Oklahoma, Texas

Division of Risk Management Supervision

(Dallas)
Regional Director
Kristie K. Elmquist
(972) 761-8215
Deputy Regional Director (Risk Management)
Serena Owens
(972) 761-8200

Field Offices

(Dallas)
Albuquerque
Albuquerque, NM
(505) 292-9959
Austin
Austin, Texas.
(512) 345-7153
Dallas
Dallas, TX
(214) 754-0098
Denver
Greenwood Village, CO
(303) 779-0204
Houston
Houston, TX
(281) 248-4138
Lubbock
Lubbock, TX
(806) 698-0228
Oklahoma
Oklahoma City, OK
(405) 843-6986
Tulsa
Tulsa, OK
(918) 254-0093

Legal Division

(Dallas)
Regional Counsel
(Litigation and Resolutions Branch)

Donald B. McKinley (972) 761-8280, ENG-15100
Deputy Regional Counsel
(Litigation and Resolutions Branch)

Robert Bracken (972) 761-8258, ENG-15086
Counsel (Section Chief)
(Asset Management I)

Larry Thomas (972) 761-8163, ENG-3500
Counsel (Section Chief)
(Asset Disposition II)

John Carlisie,
(972) 761-8129, ENG-35134

Counsel (Section Chief)
(Asset Disposition I and Receivership Management)
Joseph Gatti, (972) 761-2367, ENG 35100
Counsel (Section Chief)
(Asset Disposition and Receivership Management)
Frederic A. Ortiz (972) 761-8129, ENG-15004
Counsel (Section Chief) (Resolutions and Receiverships)
Victoria Dancy (972) 761-2501, ENG-15002
Litigation, Professional Liability & Finanicial Crimes Management Counsel (Section Chief)
Miriam Aguiar (972) 761-2283, ENG-15052
Profesional Liability & Financial Crimes Unit Acting Counsel (Section Chief)
Karren Prasifka
(972) 761-2156
Counsel
(Labor & Employment Field Unit)
Sharon Davis (972) 761-2121, ENG 36024
Counsel
(Corporate & Legal Operations Section, Contracting & Leasing Group)

R. J. Hobby (972) 761-8148, ENG-6130
Regional Counsel
(Supervision and Legislation)
Stephen C. Zachary (972) 761-2626, ENG-37100
Deputy Regional Counsel (Supervision and Legislation)
Carey R. DeMoss (972) 761-2625, ENG-37112
Administrative Officer
Administration
Deborah Slone (972) 761-8260, ENG-15088
Return to top

Division of Administration

(Dallas)
Regional Manager
Stephen C. Kane (972) 761-2185
Assistant Regional Manager
Corporate Services Branch
Debra S. Jones (972) 761-2183

Human Resources Officer,
Human Resources Branch

Candy Capper (972) 761-2135


Division of Information Technology

(Dallas)
Dallas Client Services Section, Regional Manager
Patrick McCarthy (972)761-2457
 

Division of Resolutions and Receiverships

(Dallas)
Deputy Director
Randy Taylor (972) 761-8555
Associate Director
(Franchise and Asset Marketing)

Cheryl Bates (972) 761-8573
Associate Director
(Receivership Operations)

Frank Campagna (972) 761-8025
Associate Director
(East Coast Temporary Satellite Office)

William R. Ostermiller (904) 256-3700
Associate Director
(Business Operations Support)

David Cooley (972) 761-8638
Assistant Director
(Financial and Resource Management)

Charles Howell (972) 761-8475
Assistant Director
(Institution and Asset Sales - Monitoring & Risk Analysis - On Detail to ECTSO)

Arthur Cook (972) 761-8383
Assistant Director
(Institution and Asset Sales - Asset Marketing & Management)

Dan Walker (972) 761-2215
Assistant Director
(Institution and Asset Sales - Franchise Marketing Analysis)

Ken Blincow (972) 761-8207
Assistant Director
(Strategic Operations)

Robert Schoppe (972) 761-8556
Assistant Director
(Claims Administration)

Alan Rouse (972) 761- 8089
Manager
(Internal Review)

Rick Hoffman (972) 761-8198
Manager
(Receivership Oversight)

John Eveland (972) 761-2924
 

Division of Insurance and Research

(Dallas)
Regional Manager
Alan C. Bush (972) 761-2072
 

Office of Inspector General

(Dallas)
Special Agent-In-Charge (Investigations)
Western Region

Laurie L. Younger (972) 761-2618
 

Office of the Ombudsman

(Dallas)
Regional Ombudsman
Marvin B. Payne (972)-761-2301
 

Corporate University/Dallas Learning Center

(Dallas)
Associate Chief Learning Officer
Steve Cooper (972) 761-2965
 
Return to top

Kansas City Regional Office

1100 Walnut St, Suite 2100
Kansas City, MO 64106
Toll-free: (800) 209-7459
Local: (816) 234-8000
Area of responsibility: Iowa, Kansas, Minnesota, Missouri, Nebraska, North Dakota, South Dakota
Office of Inspector General (Kansas City)
Special Agent-In-Charge (Investigations)
Kansas City Region
Vacant

Division of Risk Management Supervision

(Kansas City)
Regional Director
James D. LaPierre (816) 234-8170
Deputy Regional Director
(Risk Management)

Mark Moylan (816) 234-8569

Field Offices

(Kansas City)
Cedar Rapids
Hiawatha, IA
(319) 395-7394
Columbia
Columbia, MO
(573) 875-6620
Des Moines
West Des Moines, IA
(515) 222-0254
Fargo
Fargo, ND
(701) 235-3160
Grand Forks
Grand Forks, ND
(701) 746-8588
Grand Island
Grand Island, NE
(308) 381-1016
Hays
Hays, KS
(785) 628-1732
Kansas City
Kansas City, MO
(816) 234-8000
Mankato
Mankato, MN
(507) 388-6318
Minneapolis
New Hope, MN
(763) 531-0440
Omaha
Omaha, NE
(402) 397-0142
Sioux City
Sioux City, IA
(712) 274-0054
Sioux Falls
Sioux Falls, SD
(605) 333-2051
Springfield
Springfield, MO
(417) 882-2508
St. Louis
St. Louis, MO
(636) 536-9598
Wichita
Wichita, KS
(316) 729-0301
Return to top

Legal Division

(Kansas City)
Regional Counsel
Vacant
Deputy Regional Counsel
Edward G. Lanning (816) 234-8045, Suite 1221
Counsel  

Division of Administration

(Kansas City)
Regional Manager
Laura Lowry (816) 234-8070
Chief, Corporate Services Branch
Donald Forsyth (816) 234-8081 *
Human Resources Officer,
Human Resources Branch

William Carey (816) 234-8178
 
* Physically located in the San Francisco Regional Office, 25 Jessie Street at Ecker Square, Suite 2300, San Francisco, CA 94105-2780

Division of Information Technology

(Kansas City)
Kansas Client Services Section, Chief
Anthony Perry (312) 382-6543
 

Division of Resolutions and Receiverships

(Kansas City)
Resolutions & Closings Manager
James Meyer (816) 234-8106
 

Division of Insurance and Research

(Kansas City)
Regional Manager
Richard D. Cofer, Jr. (816) 234-8066
 

Office of the Ombudsman

(Kansas City)
Regional Ombudsman
Tricia Wynegar (816) 234-8091
 
Return to top

Memphis Area Office

6060 Primacy Parkway
Suite 300
Memphis, TN 38119
Toll-free: (800) 210-6354
Local: (901) 685-1603
Area of responsibility: Arkansas, Louisiana, Mississippi, Tennessee

Division of Risk Management Supervision

(Memphis)
Regional Director
Kristi K. Elmquist (972) 761-8215
Deputy Regional Director (Risk Management)
Serena Owens
(972) 761-8200 *
Physically located in the Dallas Regional Office, 1601 Bryan Street, Dallas TX 75201-4586

Field Offices

(Memphis)
Baton Rouge
Baton Rouge, LA
(225) 201-1715
Jackson
Jackson, MS
(601) 992-5207
Knoxville
Knoxville, TN
(865) 670-9693
Little Rock
Little Rock, AR
(501) 228-6346
Memphis
Memphis, TN
(901) 685-1603
Nashville
Nashville, TN
(615) 391-0098
Shreveport
Shreveport, LA
(318) 868-6661
 
Return to top

Legal Division

(Memphis)
Regional Counsel
Stephen C. Zachary (972) 761-2626, ENG-37100 *
Deputy Regional Counsel
Carey DeMoss (972) 761-2625, ENG-37112
* Physically located in the Dallas Regional Office, 1601 Bryan Street, Dallas TX 75201-4586

Division of Administration

(Memphis)
Regional Manager
Stephen C. Kane (972) 761-2185 *
Assistant Regional Manager
Corporate Services Branch
Debra S. Jones (972) 761-2183 *

Human Resources Officer,
Human Resources Branch

Candy Capper (972) 761-2135 *

Corporate Services Branch
* Physically located in the Dallas Regional Office, 1601 Bryan Street, Dallas, TX 75201-4586

Division of Insurance and Research

(Memphis)
Regional Manager
Gary L. Beasley (901) 821-5234
 
Return to top

New York Regional Office

350 Fifth Avenue
New York, NY 10118-0110
Toll-free: (800) 334-9593
Local: (917) 320-2500
Area of responsibility: Delaware, District of Columbia, Maryland, New Jersey, New York, Pennsylvania, Puerto Rico, Virgin Islands

Division of Risk Management Supervision

(New York)
Regional Director
John F. Vogel
(917) 320-2570
Deputy Regional Director
John P. Conneely
917-320-2511

Field Offices

(New York)
Baltimore
Columbia, MD
(410) 872-9024
Claymont
Wilmington, DE
(302) 479-5180
Harrisburg
Harrisburg, PA
(717) 671-8463
Jamesburg
Monroe, NJ
(609) 860-6750
New York City
New York, NY
(917) 320-2749
Philadelphia
Blue Bell, PA
(215) 591-9820
San Juan
San Juan, Puerto Rico
(787) 751-6954
Syracuse
Syracuse, NY
(315) 413-0030
Wexford
Seven Fields, PA
(724) 742-1877
 
Return to top

Legal Division

(New York)
Regional Counsel
Ashby Hilsman (917) 320-2820, Suite 13090
Deputy Regional Counsel
G. Michael Saran (917) 320-2803, Suite 13030
Managing Attorney (LSO)
Carol S. Levy (917) 320-2860, Suite, 6048
Counsel
(Labor & Employment Field Unit)

Judith H. Thomsen (917) 320-2508, Suite

Division of Administration

(New York)
Regional Manager
Avelino Rodriguez (917) 320-2700
Chief, Corporate Services Branch
Royce Hornsby (781) 794-5760 *
Human Resources Officer,
Human Resources Branch

Allen M. Friedland (917) 320-2713
 
* Physically located in the Boston Area Office, 15 Braintree Hill Office Park, Braintree, MA 02184

Division of Information Technology

(New York)
Acting Regional Manager
George Graessle (917) 320-2660
 

Division of Resolutions and Receiverships

(New York)
Resolutions & Closings Manager
Bob Goff (917) 320-2890
 

Division of Insurance and Research

(New York)
Regional Manager
Robert M. DiChiara (917) 320-2735

Office of the Ombudsman

(New York)
Regional Ombudsman
Rodney D. Watson (917) 320-2699
 
Return to top

San Francisco Regional Office

25 Jessie Street at Ecker Square, Suite 2300,
San Francisco, CA, 94105-2780
Toll-free: (800) 756-3558
Local: (415) 546-0160
Area of responsibility: Alaska, Arizona, California, Guam, Hawaii, Idaho, Montana, Nevada, Oregon, Utah, Washington, Wyoming

Division of Risk Management Supervision

(San Francisco)
Regional Director
Stan Ivie (415) 808-8052
Deputy Regional Director
(Risk Management)

Kathy Moe
(415) 808-8019

Field Offices

(San Francisco)
Billings
Billings, MT
(406) 656-0079

Los Angeles - North
Monrovia, CA
(626) 359-7152
Los Angeles - West
Los Angeles, CA
(323) 545-9260
Orange County
Mission Viejo, CA
(949) 582-2858
Phoenix
Phoenix, AZ
(602) 275-3683
Portland
Lake Oswego, OR
(503) 598-0835
Sacramento
Roseville, CA
(916) 789-8580

Salt Lake City
Salt Lake City, UT
(801) 263-3090
San Francisco
San Francisco, CA
(415) 546-0160
Seattle
Seattle, WA
(206) 284-1112
Return to top

Legal Division

(San Francisco)
Regional Counsel
Joseph J. Sano (415) 808-8177, SFR - 1412
Deputy Regional Counsel
Ivan Cintron (415) 808-8171
Counsel
(Labor & Employment Field Unit)

Laurel P. Rest (415) 808-8178, SFR - 1232
 

Division of Administration

(San Francisco)
Regional Manager
Joyce Yamasaki (415) 808-8155
Assistant Regional Manager/
Supervisor, Corporate Services Branch

Laura Burbidge (415) 808-8136
Human Resources Officer,
Human Resources Branch

Sherri Schilling (415) 808-8145
Office of Inspector General
Special Agent-In-Charge (Investigations)
Western Region
Wade V. Waters (415)808-8215

Division of Information Technology

(San Francisco)
San Francisco Client Services Section, Chief
Linda Taipale (415) 808-8128
 

Division of Resolutions and Receiverships

(San Francisco)
Resolutions & Closings Manager
Jeanne McBride (415) 808-8050
 

Division of Insurance and Research

(San Francisco)
Regional Manager
Shayna Olesiuk (415) 808-7962
 

Office of the Ombudsman

(San Francisco)
Regional Ombudsman
Terre E. Price (415) 808-8114
 

East Coast Temporary Satellite Office

Federal Deposit Insurance Corporation
8800 Baymeadows Way West
Jacksonville, FL 32256
Toll-free: (877) 834-8581
Local: (904) 256-3351

Division of Resolutions and Receiverships

(East Coast Temporary Satellite Office, Jacksonville, FL)
Associate Director
William Ostermiller (904) 256-3700
Customer Service Manager
Ophelia Jones (904) 256-3396
Associate Director (Operations)
Michael Spaid (904) 256-3697
Associate Director (Assets)
Donna Cribbs (904) 256-3551
Receivership Oversight
John Prusch (904) 256-3421
Resource Management
Carmen Danner (904) 256-3692

Division of Administration

(East Coast Temporary Satellite Office, Jacksonville, FL)
DOA Manager
Vickie Thompson (904) 256-3350
 

Legal Division

(East Coast Temporary Satellite Office, Jacksonville, FL)
Managing Attorney
James M. Barker (904) 256-3866, Suite 152